A karos láncos emelő más néven bányász, racsnis vagy karos emelő a kézi működtetésű emelők csoportjába tartozik. Univerzális kialakításának köszönhetően, minden irányban történő, emeléshez, vonszoláshoz,feszítéshez illetve kötözéshez használható.
Felhasználási terület: bánya, hálózatépítés, gépszervíz, gépszerelés, géptelepítés, mezőgazdaság, hajózás, gépgyártás, tartálygyártás, építőipar, élelmiszeripar, géptelepítés,
Élvezze a szaktudásunk előnyeit!
Rendeljen raktárkészletről akár most, dolgozzon honlap az új eszközével!
A karos láncos emelő más néven bányász, racsnis vagy karos emelő a kézi működtetésű emelők csoportjába tartozik. Univerzális kialakításának köszönhetően, minden irányban történő, emeléshez, vonszoláshoz, eszítéshez illetve kötözéshez használható.
Működése:
A kívánt lánchossz beállítása utána a racsnis kar segítségével tárgyak, terhek pontos emelése és süllyesztése vagy pl tartályok palástlemezei húzathatók össze hegesztési pozícióba.
Biztonsági előírások a balesetmentes használat érdekében:
- Soha ne tegye ki erős ütéseknek a karos láncos emelőt.
- A használat előtt a karos láncos emelőt ellenőrizni kell, nem sérült-e, vagy nem hibásodott-e meg.
- Soha ne lépje túl a láncos emelő névleges terhelhetőségét.
- Ne használja a láncos emelőt emelőkötélként. Ezzel ugyanis a láncos emelő tönkremehet.
- A teher emeléséhez vagy mozgatásához legfeljebb egy karos láncos emelőt használjon.
- Ne használja a karos láncos emelőt, ha a lánc elcsavarodott, elgörbült vagy megsérült.
- Csak akkor működtesse a karos láncos emelőt, ha a teher a felső és alsó horog között középen található.
- Soha ne használja a láncos emelőt, ha bármelyik horog megnyúlt, deformálódott, megsérült, vagy ha valamelyik biztonsági retesz eltört vagy hiányzik.
- A karos láncos emelőt csak szakképzett személyek használhatják.
- A láncos emelővel soha ne emeljen fel személyeket, vagy terheket személyek feje felett.
KARBANTARTÁS:
1. Használat után tisztítson le minden szennyeződést vagy vizet a berendezésről, és kenje meg a teheremelő láncot és a forgóhorgot.
2. Karbantartást és ellenőrzést csak szakképzett személy végezhet.
3. Javítás vagy karbantartás után a láncos emelő megfelelő működését ellenőrizni kell.
4. Ha a láncos emelőt kültéren használják, a karbantartásnál nagyobb gondossággal kell eljárni.
ELLENŐRZÉS:
1. A láncos emelő épségét és sérüléseit a használat előtt ellenőrizni kell. Figyelni kell az esetleges hibákat jelző szokatlan zajokra is.
2. A fékek esetén nem elég az audio-vizuális ellenőrzés. Ellenőrizze gyakran a láncos emelő teherrel és a
nélkül történő működtetésével, és különböző pozíciókban történő leállításával, hogy ellenőrizhető legyen a
teher megfelelő megtartása. Ha a teher elmozdul vagy csúszik, a láncos emelőt üzemen kívül kell helyezni és meg kell javítani. A horgok és teheremelő láncok speciális, hőkezelt acélötvözetből készültek. Soha ne hegessze vagy hőkezelje őket újra.
Teheremelő lánc:
A teheremelő láncok különösen kopásállóak, de a kopás elkerülhetetlen, és bizonyos körülmények között a kopás és korrózió gyengítheti a szilárdságot. A határértékeken túl elkopott teheremelő láncokat azonnal ki kell cserélni.
Horgok:
A horog nyílása túlterhelés vagy helytelen beakasztás esetén kitágulhat. Ha a horog nyílása a felsorolt megengedett határértékeken túl kitágul, az veszélyes deformációnak minősül, és a horgot azonnal ki kell cserélni.
Üzemeltetés:
Üzemszerű ipari felhasználásra is alkalmas. Ilyen esetben a felhasználás intenzitásától függően időszakosan karbantartani illetve felülvizsgálni szükséges. A felülvizsgálat idejét a felhasználási intenzitásának megfelelő vizsgálati besorolás adja meg. Az eszköz használati jogosultságairól az aktuális Uniós és Nemzeti vonatkozások rendelkeznek.