Emelőmágnes más néven permanens vagy karos emelőmágnes. A REMA Neodímium permanens emelőmágnesek alkalmasak lapos és henger alakú ferromágneses (acélként mágnesezhető) anyagok emelésére és mozgatására .
A teherfelvevő eszközök családjába tartozik, megbízható tradicionális professzionális teherfelvevő eszköz.
Élvezze szaktudásunk előnyeit, rendeljen raktárról vagy rövid szállítási határidővel!
Novotransz Kft
Mert emelni kell...
Szerkezeti kialakítás, műszaki adatok:
Az emelőmágnes NdFeB állandó mágnessel van szerelve, amely nagy tartóerőt fejt ki a mágneskörben. A pólustörzs-tengelyt a kapcsolókarral elforgatva lehet az emelőmágnest be- és kikapcsolni, mindenféle külső energiaellátástól függetlenül. Üzemi állapotban az emelőmágnes alsó tartófelülete hosszirányú póluspárt alkot, amely megtartja a ferromágneses anyagokat. A tartófelületen ékhornyok vannak kialakítva, melyek sík, valamint hengeres felületű munkadarabok megtartására szolgálnak.
Az emelőmágnes teherbírását: a munkadarab vastagsága és felületi érdessége befolyásolja. Ezért üzemeltetés előtt ellenőrizni kell a munkadarab vastagságát, és meg kell határozni azt a százalékarányt, amennyit az emelőmágnes teherbírása elérhet, az emelőmágnes oldalán feltüntetett teljesítménytáblázatban látható acélvastagság–teherbírás görbe alapján. Ellenőrizni kell a munkadarab felületi simaságát is. Ha az érdesség (Ra) értéke 6,3 m vagy rosszabb, légrés keletkezik. Becsülje meg a légrés nagyságát, és keresse ki az emelőmágnes teherbírásának százalékarányát a teljesítménytáblázatban látható légrés–teherbírás görbéből. Egyesítse ezt a két tényezőt, és számítsa ki az emelőmágnes által elérhető teherbírást. Ha a kis széntartalmú acél teherbírási tényezője 100%, akkor a közepes széntartalmú acél teherbírási tényezője 95%-ot, a nagy széntartalmú acélé 90%-ot, a gyengén ötvözött acélé 75%-ot, az öntöttvasé pedig 50%-ot érhet el.
Az állandó mágneses emelőmágnesek üzemeltetéséhez szükséges feltételek a következők:
-A környezeti hőmérséklet nem haladhatja meg a 80%-ot,
-Erős rezgéstől és ütéstől óvni kell,
-A környező közeg nem lehet korróziókeltő hatású.
3.5. Emelés előtt helyezze az emelőmágnest a munkadarab felületére, oly módon, hogy az emelőmágnes emelőerejének a hatásvonala a munkadarab súlypontján haladjon keresztül. Ezután fordítsa el a kapcsolókart a kioldott (OFF) helyzetből tartási (ON) helyzetbe. Győződjön meg arról, hogy a biztosítócsap önműködően reteszeli-e a kapcsolókaron levő tolóéket, és hogy a kapcsolókar ne válthasson vissza. Ezután szerelje fel az emelőeszközt az emelőszemre az emeléshez. Ha az emelőmágnes úgy helyezkedik el, hogy az emelőerő hatásvonala nem esik egybe a munkadarab súlypontjával, a munkadarab elhajlik, és az emelőmágnes teherbírása olyan mértékben csökken, ahogyan az elhajlási szög növekszik. Engedje le a munkadarabot, és szükség esetén helyesbítse az emelőmágnes helyzetét.
Hengeres munkadarab emelésekor, illetve mozgatásakor az emelőmágnest úgy kell a hengeres felületre helyezni, hogy az emelőerő hatásvonala áthaladjon a munkadarab súlypontján. Tekintettel arra, hogy a hengeres felület csak 2 vonalon érintkezik az emelőmágnes ékhornyával, a tényleges teherbírás általában a névleges teherbírásnak csak 30–50%-a.
Karbantartás:
-Az emelőmágnes mozgatásakor és használatakor ügyeljen arra, nehogy az emelőmágnes megsérüljön a durva bánásmód és az ütődés miatt, ami károsan befolyásolhatja a jellemzőit.
-Amikor az emelőmágnes nem érintkezik ferromágneses anyaggal vagy munkadarabbal, a kart elfordítani tilos!
-Emelés és mozgatás közben az emelőmágnes alatt áthaladni tilos!
-Az emelőmágnes tartófelületei mindig tiszták és simák legyenek!
-Rendszeresen ellenőrizze a karra szerelt nyomógomb, a tolóék és a biztosítócsap állapotát! Győződjön meg arról, hogy megfelelő üzemi állapotban vannak-e, és hogy a kar szilárdan reteszelhető-e. Mindenféle sérülés esetén a biztosító funkció hatástalanná válik. Mielőtt ismét használná az emelőmágnest, meg kell javítani!
Üzemeltetés:
-Az emelőmágnes üzemszerű ipari felhasználásra is alkalmas. Ilyen esetben a felhasználás intenzitásától függően időszakosan karbantartani illetve felülvizsgálni szükséges.
-A felülvizsgálat idejét a felhasználási intenzitásának megfelelő vizsgálati besorolás adja meg.
-Az eszköz használati jogosultságairól az aktuális Uniós és Nemzeti vonatkozások rendelkeznek.
Felhasználási terület: acélszerkezet gyártás, gépgyártás, tartálygyártás.
1.1.1 A teherhorog kopásának mérése és a horog cseréje